Mida peab teadma kaitsemaski ostmisel?

Varasemalt olid suud ja nina kaitsevad maskid kasutusel peamiselt meditsiinis ning mürgistel ehitus- ja värvimistöödel. Täna, kui kogu maailm õpib elama koos uue viirusega, on kaitsemaskid nii mõneski riigis saanud uueks normaalsuseks ja igapäevaseks hügieenivahendiks. Paraku on ka inimesi, kes soovivad keerulisest olukorrast kasu lõigata ning kuna kaitsemaskid on väga nõutud kaup, on tekkinud ka müüjaid, kes oma toodete tõhusust ja kvaliteeti ei tea ega kontrolli. Järgnevalt jagame mõningaid näpunäiteid, kuidas kaitsemaski valides ja ostes selliseid lõkse vältida.

Otsi just neid tunnusmärke!

Ajal, kus nõudlus kaitsemaskide järele on kasvanud suureks, on turg paraku risustunud ning müüakse ka selliseid kaitsemaske, mille kaitsevõime on kindlaks tegemata. Nii on müügile sattunud ka tooted, mis ei vasta Euroopas heaks kiidetud standarditele ning nende päritolu ei ole võimalik kontrollida. Selleks, et veenduda kaitsemaski usaldusväärsuses, otsi tootelt (mitte pakendilt) järgmisi tunnuseid:
CE-sertifikaadi märgistus
Tootja ja mudeli nimi
Kaitsevõime klassi tähis (FFP1, FFP2 või FFP3) lisakoodiga NR (ühekordseks) või R (mitmekordseks) kasutamiseks
Standardi number ja tootmise aasta

Samuti on populaarseks saanud ise või mõne riiete tootja õmmeldud riidest maskid, mis on tihtipeale valmistatud ka ilusast kangast ja kutsuvad ostma. Selliste maskide kandmine võib pakkuda küll kandjale suuremat turvatunnet kui ilma maskita käimine, kuid tuleb meeles pidada, et need ei ole testitud ega vasta nõuetele, mis kinnitaksid maskide võimet kandjat viiruste eest kaitsta.

Kaitsemask või respiraator?

Kirurgilised ehk nelinurksed kaitsemaskid hoiavad ära pisikute levimise ehk kaitsevad neid inimesi, kellega maski kandja kokku puutub. Seetõttu on need kasutusel peamiselt meditsiinitöötajate seas, et patsienti võimalike pisikutega mitte nakatada. Selline mask ei kaitse aga kandjat ennast, peamiselt seetõttu, et maski küljed on avatud ning sissehingatav õhk ei läbi alati filtermaterjali.

Respiraatorid kaitsevad maski kandjat väliskeskkonna eest, kuid tuleb olla tähelepanelik, sest neid on nii klapiga kui ka klapita. Väljahingamisklapiga respiraator kaitseb selle kandjat väliskeskkonna eest, kuid seda ei tohiks kanda haige inimene, sest haiguseosakesed satuvad klapi kaudu väliskeskkonda. Klapita või kaetud klapiga respiraator kaitseb nii maski kandjat kui ka väliskeskkonda.

Kas, kus ja millal kaitsemaski kanda?

Juhul, kui valitsus ei ole soovitanud teisiti, võib iga inimene otsustada ise, kas, kus ja millal kaitsemaski kannab. Eelkõige on vajalik kaitsemaski kanda nendel, kellel esinevad haigustunnused nagu nohu, köha, valus kurk, jne. Samuti võivad kaitsemaski kanda ka terved inimesed, kui see pakub neile suuremat turvatunnet. Siiski on kaitsemaski kandmine mõlemal juhul mõistlik vaid rahvarohketes kohtades, mitte kodus olles või üksinda väljas jalutades.

Kuidas kaitsemaski kasutada?

Igasuguse kaitsemaski kandmisel või näo katmisel mõne muu vahendiga, tuleb järgida mõningaid põhimõtteid, et tegevuse tulemus ei oleks hoopis teie kahjuks.
*Pese või desinfitseeri käsi enne ja pärast maski kasutamist
*Kata maskiga nii suu kui ka nina
*Puuduta maski vaid kinnituskummidest
*Kasutusaja lõppemisel viska mask suletavasse prügikasti